Wiele chorób neurologicznych to schorzenia uwarunkowane genetycznie. Niektóre nie są zbyt uciążliwe, a tym samym możliwe jest sprawne funkcjonowanie pomimo borykania się z nimi, nie brakuje jednak i takich, które stanowią poważne obciążenie dla pacjenta. Na liście tej szczególne miejsce znajduje choroba Wilsona.
Choroba Wilsona nazywana jest też zwyrodnieniem soczewkowo-wątrobowym, a główną sprawczynią problemów jest w jej przypadku miedź gromadząca się w nadmiarze w ludzkim organizmie. Brak właściwej reakcji sprawia, że zaczyna się ona zbierać nie tylko w wątrobie i mózgu, ale również w rogówce, sercu oraz nerkach.
Objawy choroby związane są przede wszystkim z zaburzeniami pracy wątroby i układu nerwowego, ponieważ jednak atakuje ona również mózg, u niektórych pacjentów obserwuje się zaburzenia osobowości.
Leczenie koncentruje się na usuwaniu z organizmu nadmiaru miedzi, lekarze starają się przy tym nie dopuścić do jej ponownego gromadzenia się. Pacjent musi poddawać się terapii przez całe życie.