Krwotok śródmózgowy określany też często mianem udaru krwotocznego jest schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się dość gwałtownym przebiegiem.
O problemie informuje bardzo silny ból głowy występujący w połączeniu z wymiotami i nudnościami, częstym zjawiskiem jest jednak również utrata przytomności przez pacjenta. Bardzo często choroba wiąże się również z gwałtownym podwyższeniem ciśnienia tętniczego.
Powrót do zdrowia pacjenta jest możliwy jedynie pod warunkiem możliwie jak najszybszej interwencji ze strony lekarza, chory powinien być przy tym poddawany wnikliwej obserwacji. W praktyce oznacza to, że najlepsze rezultaty przynosi leczenie odbywające się na oddziale intensywnej terapii.
Leczenie operacyjne nie zawsze jest konieczne, a o jego zastosowaniu decyduje się indywidualnie biorąc pod uwagę przede wszystkim wielkość krwiaków. Jeśli krwiaki nie są zbyt duże, możliwe jest ograniczenie się do leczenia zachowawczego.
Osoby, które obawiają się choroby muszą pamiętać o tym, że najczęściej wywołuje ją utrzymujące się przez długi czas nadciśnienie tętnicze, wskazane jest więc jego systematyczne monitorowanie i konsultacja z lekarzem.